„Kieszonka na Humance” - uroczyste otwarcie patio na Wydziale Filologicznym i Wydziale Historycznym
Młode drzewka, rośliny ozdobne, ławki, drewniane leżanki i uniwersyteckie leżaki - to wszystko oferuje społeczności Wydziałów Filologicznego i Historycznego odnowione wydziałowe patio. Rewitalizacja wewnętrznego dziedzińca i utworzenie tam parku kieszonkowego było możliwe dzięki zwycięskiemu projektowi złożonemu przez mgr Aleksandrę Hołomej w ABO 2023 w kategorii projektów pracowniczych. 14 maja 2025 r. Dziekani obu wydziałów uroczyście przecięli wstęgę, oddając patio do dyspozycji studentów i pracowników.
- Jestem absolwentką filologii klasycznej, więc ten budynek jest mi szczególnie bliski - powiedziała Aleksandra Hołomej, pracowniczka Biura Dziekana Wydziału Filologicznego, autorka zwycięskiego projektu. - W tej chwili patio nie jest jeszcze spektakularne, ponieważ wszystkie rośliny to nowe nasadzenia, muszą urosnąć. Mamy fajne meble, mamy też nadzieję, że tę przestrzeń uda się jeszcze doposażyć w kolejnych latach i że będzie służyła wszystkim tutaj: nie tylko studentom i pracownikom, ale także np. gościom przyjeżdżającym na konferencje.
Projekt złożony w Akademickim Budżecie Obywatelskim zakładał rewitalizację patio na częściowo zagospodarowanym terenie zielonym w budynku Wydziału Filologicznego i Wydziału Historycznego wraz z jego przekształceniem na park kieszonkowy. Zakres wykonanych prac objął mycie i czyszczenie istniejącej nawierzchni betonowej, naprawę pęknięć i ubytków w nawierzchni betonowej, zakup i montaż mebli, renowację istniejącego trawnika oraz nowe nasadzenia, wśród których znalazły się: jabłoń, rabata z traw ozdobnych, rudbekia i kocimiętka, a także kosodrzewina.
- Mam wrażenie, że nastąpiło uroczyste ożywienie uśpionego potencjału tego miejsca. Nikt się nie spodziewał, że ono może tak wyglądać i służyć nowym celom. Brawo za innowacyjne myślenie i otwieranie tego, co do tej pory pozostawało zamknięte! - powiedziała Dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Małgorzata Jarmułowicz, prof. UG.
- Bardzo się cieszę, że nasz budynek pięknieje - dodał Dziekan Wydziału Historycznego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG. - Studenci zyskują ciekawą przestrzeń, gdzie będą mogli przyjemnie spędzać wolny czas, co pozwoli im lepiej studiować, a także lepiej wspominać czas spędzony w naszej uczelni. Takich inicjatyw potrzebujemy jak najwięcej!
Aleksandra Hołomej to także autorka zwycięskiego projektu pracowniczego ABO UG w edycji 2022 pn. „Park kieszonkowy przy budynku Neofilologii” oraz wybranego do realizacji projektu ABO UG w edycji 2024 (II miejsce w kategorii pracowniczej) pn. „Kompozytowe siedziska na stopniach na dziedzińcu pomiędzy Rektoratem a gmachem Neofilologii” i projektu „Zielone stopnie przy Rektoracie” wybranego w pierwszej edycji konkursu Zielony Uniwersytet Gdański. W tym roku pani Aleksandra zgłosiła dwa kolejne projekty: po jednym w ABO UG i Zielonym Uniwersytecie Gdańskim - głosowanie już w październiku.
- Niezmiernie cieszę się z kolejnej zielonej przestrzeni uniwersyteckiej, która powstała dzięki inicjatywie naszej społeczności akademickiej oraz inwencji i aktywności wnioskodawczyni tego projektu, pani Aleksandrze Hołomej - powiedział koordynator ds. ABO UG Piotr Szpajer. - Pani Ola po raz kolejny udowodniła, że leży jej na sercu idea zielonego kampusu uniwersyteckiego. Od samego początku powołania do życia na naszej uczelni obu konkursów (ABO UG i Zielony Uniwersytet Gdański) jest mocno zaangażowana w rozwój oby tych partycypacyjnych inicjatyw a jednocześnie co należy podkreślić - potrafi skutecznie przekonywać naszą społeczność do swoich pomysłów. Liczę, że i w tym roku włączy się aktywnie w ich promocję na etapie głosowania.
Więcej o ABO UG 2025 można przeczytać na stronie projektu: ABO UG 2025 | Uniwersytet Gdański.
Załącznik | Size |
---|---|
utf-8regulamin-most-tekst-jednolity-18-02-2025-uchwala-krup-nr-419.pdf | 199.57 KB |